קו הרקיע החדש של תל אביב

author image, תמונת הכותב
רינת שילה

בחודש האחרון פורסמו הדוחות הכספיים של חברות הנדל"ן הגדולות במשק. ומאחר ואנחנו נמצאים היום בעיצומה של תנופת בנייה אדירה למשרדים בעיקר באיזור המע"ר  הצפוני – ציר מנחם בגין, רצינו לבדוק אם הביצועים התפעוליים המשתקפים בדוחות הכספיים מספרים סיפור דומה לזה של קו הרקיע החדש של תל אביב.

מבחינת שיעורי התפוסה, קיימים ביקושים ערים בעיקר למשרדים ברמת Class A. מגדלי המשרדים שיצאו לשוק בשנה האחרונה מאוכלסים במלואם, ושיעורי ההשכרה המקדמיים גבוהים גם הם – ולראיה – יש חוזים חתומים כמעט לגבי מלוא השטח שאמור להיכנס לשוק בטווח של שנתיים מהיום. המשרדים הישנים יותר באזור שומרים גם הם על שיעורי תפוסה גבוהים, ומתחרים בכבוד באלו החדשים וזאת במחיר של ירידת מחירים זניחה. מבחינת דמי שכירות למ"ר, ציר מנחם בגין שומר על המקום הראשון עם דמי השכירות הגבוהים בעיר. מחירי השכירות היום עומדים בממוצע על 113 ₪ למ"ר בהשוואה לחציון הראשון של 2018 שעמד על 112 ₪ למ"ר ובהשוואה ל 115 שח בסוף 2017. יש להניח כי כניסתם של מגה פרויקטים בטווח הבינוני ימשיכו מגמה זו ויבלמו עליית מחירים, כך שבטווח הקצר – לשוק יש יכולת ספיגה של הנכסים הנכנסים לשוק, אבל במחירים סטטיים יחסית להיום.

שוק העבודה ושוק הנדל"ן למשרדים הם בבחינת כלים שלובים – שיעור התפוסה של הנדל"ן המניב למשרדים מושפע בעיקר מהצמיחה בענף ההיי טק ובגידול בתמ"ג. קצב הגידול השנתי בייצוא שירותי ההיי טק שמהווה את מנוע הצמיחה של המשק, ירד מדו ספרתי לפני כחצי שנה לאפסי. שוק העבודה יציב גם הוא כאשר שיעור הבלתי מועסקים עומד על כ– 4%.

למה הנושא העסיק אותנו החודש?

בטווח הבינוני, מעבר לנכסים שאמורים להיכנס לשוק בשנתיים הקרובות, צפוי להתווסף שטח משרדים של לפחות 500,000 מ"ר לאזור המע"ר הצפוני בלבד. היקפי בינוי עצומים כאלה מחייבים אותנו לעצור ולשאול שאלה – האם שוק התעסוקה בישראל ערוך לספוג את כל שטח המשרדים הזה ובאיזה מחיר ?

LET’S GET TO WORK

הצטרפו לאלפי המשקיעים הכשירים ומנהלי ההנפקות שמקבלים מאיתנו דו״ח יומי על מצב ההנפקות בשוק ההון הישראלי
צור קשר