לוגיסטיקה זה המשרדים החדש

author image, תמונת הכותב
שיא מנוביץ

כבר שנים רבות שמלמדים אותנו שנדל"ן מניב זה משרדים ומסחר ומשרדים ומסחר הינם נדל"ן מניב, האם אקסיומה זו עומדת להשתנות? התשובה לדעתנו היא לא. עם זאת, שוק המשרדים והמסחר נמצאים בפתחה של תקופה מאתגרת. מעל שוק המשרדים מרחפים סימני שאלה רבים בנוגע להיצע הגדול שעתיד להיכנס במהלך השנתיים הקרובות, בעוד ששוק המסחר כבר החל לחטוף פגיעות ראשוניות כתוצאה מהמסחר המקוון ומרפורמת השמיים הפתוחים.

בעקבות כך ובעקבות המחסור בהזדמנויות חדשות, אנו עדים לתופעה מעניינת שמתרחשת כאן בשנים האחרונות אשר כבר לא ניתן להתעלם ממנה. תופעה זו, מתייחסת כמובן לנהירה ההמונית של חברות הנדל"ן המניב בארץ ובעולם אל עבר תחום הלוגיסטיקה, שמשמש עבורן כאמצעי גידור להיחלשותו של ענף המסחר. בעקבות הפיתוחים הטכנולוגיים והמסחר המקוון ששוטף את העולם (על אחת כמה וכמה אחרי כניסתה הטרייה של אמזון לישראל), אנו רואים איך הצורך במחסנים ובמרכזים לוגיסטיים רק הולך וגדל מדי שנה.

לצורך העניין ובכדי להמחיש את התנופה הגדולה של שוק הלוגיסטיקה בישראל, דמי השכירות הממוצעים הארציים למ"ר לוגיסטי, עלו בשנתיים האחרונות בכ-10% בעוד ששיעור התפוסה הממוצע נותר יציב ועומד כיום על כ-89%. את הנהירה הגדולה אל עבר תחום הלוגיסטיקה, ניתן לראות גם ברכישות האחרונות ובפרויקטי הייזום של קרנות הריט למיניהן (ריט 1, מניבים) ושל חברות מובילות כגון אמות וסאמיט. לזכותן של חברות אלה יאמר, כי הן זיהו את המגמה כבר לפני שנים.
הצורך במחסנים ובלוגיסטיקה הוא כבר אינו תופעה חולפת. ה-E commerce כאן, והוא כאן כדי להישאר. ניתן להקביל את הדבר גם לסמארטפון שלנו, מרגע שזה פרץ אל חיינו, חיינו השתנו לעד.

לסיום, "ספוילר" קטן חם חם מהתנור, הייתי נזהר ואומר שאכן כבר ניתן לשמוע את רחשיהם העדינים של הטרנד הבא אשר מתחיל ומפלס את דרכו אל חיינו. הודות להתפתחותה הדרמטית של טכנולוגיית הענן, חוות השרתים נהפכות גם הן לכלי משמעותי נוסף בגלגוליה של המודרניזציה. טכנולוגיית הענן המתפתחת, משרתת כיום כמעט כל אחד ואחת מאיתנו בדרכה היא, אם זה באמצעות Facebook, Gmail, Google Drive וכו' וכו'. בעודנו מדברים על תחום הלוגיסטיקה הצומח והמתרחב, הייתכן שמבלי לשים לב כבר פספסנו את הדבר הגדול הבא?

LET’S GET TO WORK

הצטרפו לאלפי המשקיעים הכשירים ומנהלי ההנפקות שמקבלים מאיתנו דו״ח יומי על מצב ההנפקות בשוק ההון הישראלי
צור קשר