סיב אופטי לכל אזרח (חוץ מהפריפריה) – המשבר הבא בשוק התקשורת?

author image, תמונת הכותב
ערן יעקובי

אנו נמצאים בתקופה הסוערת ביותר בשוק התקשורת המקומי, אשר הביאה את מרבית השחקנים בענף, למעט בזק, לייצר תזרים מזומנים פנוי שאינו מייצר תשואה לבעלי המניות. למעשה, התקופה הזו ובעיקר כאשר אין רגולטורים מתפקדים כבר כמעט שנה, שמה מראה מאד ברורה לכל הגורמים המעורבים בענף: אף אחד לא באמת רוצה להיות בעלים של קבוצת תקשורת בישראל וכאשר יש קרן בינלאומית אחת שמבינה תקשורת ורוצה, אז היה צריך שר התקשורת לעשות קצת שרירים לפני שחתם על העסקה… אבל ההתפתחות המעניינת בנוסף להעברת השליטה לקרן סרצ'לייט ומשפחת פורר, היא ההבנה של משרד התקשורת שמדינה בסופו של יום תלויה במפעיל ההסטורי הגדול בנושא פריסת תשתיות מתקדמות, לא פחות ממה שהוא תלוי בה. כך, המחוג הרגולטורי שהראה אפס הקשבה לצרכי המשק הישראלי בנושא של פס רחב לכולם, זז מעט לכיוון הקשבה לקבוצת בזק ונראה שהצדדים מוצאים את הדרך לקדם פריסה מאסיבית של סיבים אופטיים במדינת ישראל ואולי בסוף גם הפריפריה הרחוקה תזכה לסיב אופטי.

אולם, התהליכים המעסיקים אותנו, כמתבוננים על שוק התקשורת מהצד, הם ריצה היסטרית בעידוד המדינה של כל המפעילים לפריסת סיבים אופטיים. במקביל המדינה גם רוצה להוציא למכרז תדרים יקרים לדור החמישי שאחרת ישראל תהיה בפיגור משמעותי אולי אפילו גדול מזה שהיא נכנסה אליו בדור הרביעי (לבנון מקדימה את ישראל בפריסת רשתות סלולריות דור 4).

טרם הגיע הפתרון לריבוי השחקנים בענף (בעיקר בסלולר), פתרון הטלוויזיה אינו מאפשר לאף אחד להרוויח וזה עוד לפני שדיסני מגיעה לישראל, כאשר החשש הוא שהתחרות האינטנסיבית כאן, תגרום לסבסוד עוד שחקן בינלאומי כפי שקורה בחלק מהמקרים עם נטפליקס ושבסוף גם אף אחד לא יוכל לעמוד בתשלומים לזכויות הספורט.

עכשיו יש גם השקעות אדירות בסיבים אופטיים למרות החשש שבסופו של דבר, רבים מהסיבים יהפכו לפילים לבנים. משק קטן ויעיל אינו צריך כזו כמות של סיבים אופטיים, גם לא בגוש דן ותושבי המדינה גם אם מאד יאמצו את הפתרון של סיבים, אינם יכולים לממן השקעות של 4 חברות.

אז מה יהיה הסוף? נוסיף עוד גורם למשוואה לאחר קריאה של מאמר אנליסטים שפורסם ב- GSMA Intelligence ע"י עמנואל קולטה –  אנליסט בכיר, ייעוץ, אסטרטגיה, Intelligence GSMA  ואשר נושאו הוא מידת התחליפיות של Fixed 5G (דור 5 נייח) לסיב האופטי.

Verizon השיקה את שירות הגישה האלחוטית הנייחת שלה (5G FWA) בארבע ערים בארה"ב באוקטובר 2018 בהתבסס על כך שטכנולוגיית 5G היא גם דרך לספק פס רחב אמיתי גם לרשת נייחת. אז מה קרה עם 5G FWA מאז?

ארה"ב הגיעה לחזית ה- 5G FWA  ופשוט שמרה על מעמדה המוביל משתי סיבות עיקריות:

ראשית, ה FCC-חיזק את השוק האמריקני על ידי העמדת כמות משמעותית של ספקטרום מתאים במהלך 15 חודשים, פרק זמן קצר להפליא בהשוואה לשווקים אחרים.

שנית, לקבוצות התקשורת הגדולות האמריקאיות, בדרך כלל יש פחות סיבים באדמה משווקים בוגרים אחרים.  נתוני ה-  OECDמציבים את מספר מנויי הפס הרחב על גבי סיבים לכל מאה תושבים בארה"ב, נמוך בהרבה מהממוצע העולמי, או רוב אירופה, דרום קוריאה ויפן.  זה הופך את5G FWA  לפתרון יעיל יותר, זול ומהיר יותר מאשר FTTx  עבור המועמדים להתמודד מול הכבלים בארה"ב. בדרום קוריאה, יפן או אירופה, שם FTTx  הוא הפתרון הדומיננטי, 5G FWA פחות משכנע מלבד כהשלמה לכיסוי בתרחישים סלקטיביים.

אספקת שירותי פס רחב ביתי עם 5G FWA, מהווה הזדמנות עבור מספר מפעילים אירופאים להתמודד בשווקים חדשים ללא פריסת סיבים כמעט. אלו הם שחקני סלולר בלבד עם נוכחות מוגבלת בפס רחב קבוע שיכולים להרחיב את הכיסוי שלהם ועלולים לשבש את השוק בתמחור שלהם.

לא נרחיב יותר מידי לגבי הטכנולוגיה, אולם נציין כי לא הכל פשוט בפריסת 5G FWA לחצר הלקוח. בתחילה, היו למפעילים מספר מוגבל של אפשרויות CPE (חצר הלקוח) להגיע לבתים עם 5G FWA, אך כיום קיים מגוון גדל והולך של מוצרים בשוק ומספר היצרנים המציעים ערכת FWA יגיע בקרוב ל- 40, וכיסוי CPE פנים וחוץ.

ספקי תשתיות ויצרני מכשירים עובדים כולם על הפתרונות שלהם. מגוון רחב  של שחקנים כולל Inseego , Oppo נוקיה, סמסונג, שארפ ו-Sierra Wireless , השיק או החל לפתח רכיבים, ורובם יתחילו לתמוך FWA בפריסות משנת 2020 לכל המאוחר.

יש לציין כי גם עבור החזר ההשקעה של מפעיל התקשורת והן לאימוץ מהיר של הצרכנים, קיים צורך שהציוד יהיה ניתן להתקנה עצמית. חלק מהמפעילים מספקים גם אפליקציית סמארטפון עם CPE כדי לעזור ללקוחות למצוא את המיקום האופטימלי לציוד בבתיהם. התקנת Plug and Play חוסכת זמן ללקוח ואמורה לסייע בהמשך אימוץ 5G FWA בעתיד. בשנה הראשונה של 5G FWA,  הטכנולוגיה עדיין הייתה בדרך כלל במצב ניסוי, והגיעה רק למספר קטן של לקוחות. כתוצאה מהיכולות החדשות של הטכנולוגיה כמו רשתות wi-fi מתקדמות, שיהוי נמוך מאד, רוחב פס גבוה מאד ועוד, אימוץ על ידי השוק העסקי הוא גורם נוסף המניע את ה- 5G FWA כתחליף לסיב אופטי.

אז מה בעצם אנחנו אומרים?

עידוד כל השחקנים בישראל להשקיע בסיבים אופטיים ללא החזר השקעה ברור, הוא בעייתי לכשעצמו. אנו מוסיפים כאן התפתחות טכנולוגית שעלולה לייתר עוד יותר פריסת סיבים אופטיים על ידי כל השחקנים ושאולי אם מישהו מהשחקנים הסלולריים המקוריים היה בוחן יותר לעומק, היה חוסך כעת השקעות בסיבים ומתנפל על מכרזי הדור ה- 5 כדי ליצור יתרון ואולי גולן טלקום ו- We4G גם הם ייכנסו לעולם הפס הרחב הנייח בעתיד והרבה יותר בזול ויטלטלו את השוק שוב. בקיצור אנו לא רואים כיצד נמנעים ממשבר נוסף בענף ללא אסדרה ארוכת טווח, מיזוגים ורכישות ורציונליזציה של השוק כולו. ובפעם המי יודע כמה נזכיר כי מדובר בשוק מאד מוגבל, עוגה ההולכת וקטנה גם מבחינת הארנק של בית אב וגם מבחינת הנגיסה של שחקני תוכן מחו"ל. בדרך כלל בשוק כזה, צריך להישען על תשתית אחת גדולה ומסודרת של השחקן ההיסטורי. שאר השחקנים אינם מבצעים השקעות הגיוניות על פי "העיתון של מחר" שנשלח אלינו מאירופה וארה"ב…